Ahududu Faydaları

Ahududu Ksilitol Açısından zengindir. Ahududu kalorisi düşük, lif ve antioksidan bakımından zengindir. 100 gram ahududu sadece 52 kaloridir ancak 6.5 gram lif içerir! Ahududu ayrıca düşük kalorili bir şeker ikamesi olan ksilitol içerir. Bir çay kaşığı ksilitol, şekerdeki 15 kaloriye kıyasla sadece 9.6 kalori taşır. Ksilitol bağırsaklarda basit şekere göre daha yavaş kan içine emilir ve yüksek glisemik indekse katkıda bulunmaz. Ahududu suyunun sağlık yararları her meyveye ne kadar iyilik yaptıklarından dolayı çeşitlidir ve çoktur.

Ahududu tüketmek kalp hastalığı riskini azaltır: Ahududu, kan basıncını ve kalp atışını düzenlemeye yardımcı olan yüksek bir potasyum içeriğine sahiptir. Ek olarak, kırmızı kan hücreleri üreten demir, bakır ve manganez gibi mineraller bakımından zengindir.

Kilo vermeye yardımcı olurlar: Diyet lifi ve manganez bakımından yüksek, ahududu sindirim sürecini yavaşlatır ve sizi daha uzun süre dolu hissetmenizi sağlar. Ayrıca, dehidrasyonla savaşan yüksek su ve potasyum içeriğine sahiptirler.

Göz sağlığını artırır: Ahudududaki A ve C vitamini, göz zarlarını temizleyerek ve kurumasını önleyerek göz hastalığına karşı savaşır.

Kanserle savaşmaya yardımcı olur: Ahududu, dünyadaki kanserle savaştığı bilinen herhangi bir meyvenin en yüksek antioksidan konsantrasyonlarından birine sahiptir. Ayrıca bitki besleyicileri yoluyla iltihabı azaltırlar.

Bağışıklığı artırır: Ahududu bakımından zengin C vitamini içeriği, günlük enfeksiyon ve hastalıklara karşı bağışıklığı arttırırken, aynı zamanda virüslerle savaşmak için kan hücrelerini temizler.

Sağlıklı cilt: pürüzsüz bir cilt ister misiniz? Ahudududaki antioksidanlar kemik, deri ve kan damarlarının hücre yenilenmesini arttırırken hasarlı cilt dokusunu onarır.

AHUDUDU ZARARLARI NELERDİR?

Ahududu alerjiniz varsa bu meyveyi yememelisiniz.

Meme kanseri, yumurtalık kanseri veya rahim kanseri geçmişiniz varsa veya devam ediyorsa, doktora tavsiyesi ile tüketmelisiniz. Şu alerjik reaksiyon belirtilerinden herhangi birine sahipseniz acil tıbbi yardım alın: kurdeşen; zor nefes alma; yüzünüzün, dudaklarınızın, dilinizin veya boğazınızın şişmesi.

Ahududu yan etkileri net olarak bilinmemektedir.

Bu, yan etkilerin tam bir listesi değildir ve diğerleri oluşabilir. Yan etkiler hakkında tıbbi tavsiye için doktorunuzla görüşmelisiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir