Aronya Meyvesi

Aronya meyvesi nedir?
Doğu Kuzey Amerika’ya özgü Rosaceae ailesinde bulunan ve yaygın olarak ıslak ormanlarda ve bataklıklarda yetişen, chokeberries cinsi bir meyvedir. Aronya, odunsu çok yıllık çalı formunda ve uzun ömürlü bir bitki olan, zengin içeriği ile insan sağlığına ve beslenmesine katkısı nedeniyle ‘süper meyve’ olarak adlandırılmıştır.

Diğer meyvelerden daha fazla antioksidan içermesinin yanında C vitamini, PP, B, E vitamini ve yüksek miktarda antosiyanin de içermektedir. Aynı zamanda potasyum, magnezyum, kalsiyum, manganez ve yüksek oranda lif bulunmaktadır.

Aronya meyvesinin faydaları nelerdir?
Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

Kalp ve damarları koruyor.

Damar sertliği ile yüksek tansiyonda etkili olduğu biliniyor.

Soğuk algınlığında antiviral etkisi mevcut.

İdrar yolları enfeksiyonuna iyi geliyor.

Ağır metallerin ve radyoaktif maddelerden bazılarının vücuttan atılmasını sağlıyor.

Aronya meyvesi fiyatı nedir?
Aronya meyvesinin fiyatı pek çok internet sitesinde ve markette farklılık göstermektedir. 1 kilogram aronya meyvesi 385 TL’dir. 250 gram’lık fiyatı ise 35 TL’ye satılmaktadır.

Aronya meyvesi nerede yetişir?
Kuzey Amerika bölgesinde kendiliğinden yetişen bir bitki olan Aronia’nın meyvesi, ülkemizde de son yıllarda yetiştirciliği başlamıştır. 2020 yılında Türkiye’de Karadeniz bölgesinde deneme üretimi yapılmış, olumlu sonuç alınmıştır.

Aronya meyvesi tadı nasıl?
Yılda üç defa hasat vermesi ile zengin bir hasat oranına sahip aronia meyvesi, diğer meyvelere göre kekremsi bir tada sahiptir. Yaş meyve hali tüketilebildiği gibi, çayı ve reçeli de yapılmaktadır.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir