Yaban Mersini – blueberry

Yaban Mersini Nasıl Bir Meyvedir ?

Ana vatanı Kuzey Amerika olan fundagiller familyasına ait bir çeşit meyvedir. Yaban mersini, ayı üzümü, turna yemişi ve blueberry gibi farklı isimlerle anılmaktadır. Ülkemizde Karadeniz bölgesinde sıkça rastlanan çokça da sevilen bir meyve olarak tanınmaktadır. Yüksek oranda C vitamini içermektedir. A,E,K vitaminleri ve magnezyum, fosfor, kalsiyum gibi gerekli mineralleri de barındırmaktadır. Demir açısından da zengin besinler arasındadır. Vücut için gerekli olan birçok vitamin ve minerali içeren yaban mersini tam bir şifa deposudur.

  • Yaban mersini antioksidanlar bakımından oldukça zengin bir meyvedir. Bu da yaban mersinini diğer meyve türlerinden ayıran bir özelliğidir.
  • Yaban mersinine koyu mavi rengini antosiyan verir. Bu madde sayesinde kandaki serbest radikaller kolayca atılır bu da antioksidan özelliğinin bir göstergesi kabul edilebilir. Bu özelliği sayesinde yaban mersini sık sık kanser de dahil olmak üzere birçok hastalığın önlenmesine yardım etmekle anılmaktadır.
  • Yaban mersini aynı zamanda kolesterol seviyesini kontrol etmek amacıyla da tüketilebilir. Antioksidan zengini yaban mersini kan yağ dengesini iyileştirmeye yardım eder. Böylece damarların tıkanmasını önlemeniz kolaylaşır.
  • Yaban mersininin bir diğer özelliği de kan basıncını düşürmeye yardımcı olmasıdır. Özellikle kalp hastalıkları riskini bulunanlarda bu riski azalttığı söylenir.
  • Yaban mersini elbette bizi hastalıklardan korumaya yarayan bağışıklık sisteminin de dostudur. İçerisinde bulunan yüksek C ve E vitamini sayesinde bakteri ve virüslerin yayılmasını önleyen yaban mersini aynı zamanda bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olacak sorunlarla da savaşır.
  • Tüm bunların yanında yaban mersini anti-inflamatuar özellikleriyle de öne çıkmaktadır. Bu da öksürük ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara yakalanma ihtimalini önemli ölçüde azaltabilir anlamına gelir.
  • Yaban mersini aynı zamanda hafıza dostu bir meyvedir. Yaşa bağlı olarak ortaya çıkacak bilişsel hastalık riskini azalttığı bilinen yaban mersini, nöronlar arasındaki bağlantıları korur ve güçlendirir.
  • Yaban mersini stresin yatışmasına ve sinir hücrelerinin sorunsuz çalışmasına da yardım eder.
  • Ama asıl önemli olan konulardan biri de yaban mersininin kan şekerini düzenlemesidir. Yaban mersini, düşük glisemik indeksine sahip olması nedeniyle diyabet ve insülin direnci gibi kan şekeri ile ilgili sorunlara karşı oldukça olumlu etkiye sahiptir.
  • Yaban mersini iyi bir lif kaynağı olmasıyla da bilinmektedir. İçeriğindeki yoğun C vitamini sayesinde iyi bir diyet lifi olarak kabul edilir. Yaban mersini sindirime yardımcı olması ve özellikle bağırsak sağılığına iyi gelmesiyle ünlenmiştir.

1.Kan şekerini düzenler
Tip2 diyabet, insulin direnci veya metabolik sendromda düzensiz kan şekeri salgılanır. Elbette bu soruna özgü diyet programı uygulanmalıdır ama araştırmalara göre düzenli yabanmersini tüketenlerde tüketmeyenlere göre daha regüle kan şekeri salgılanmaktadır.

2.İdrar yollarını temizler
Çoğu idrar yolu enfeksiyonuna E. Coli olarak bilinen bir bakteri neden olur, idrar yoluna yapıştığından idrarla da atılamamaktadır. Yabanmersini ise doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolunu bu bakteriden temizleyebilmektedir.

3.Görme kaybına faydalı
Yabanmersini yüksek oranda antosiyanin içermesinden dolayı görme kaybını önleyici özelliğe sahip. Makula dejenerasyonu, katarak, miyop, göz kuruluğu hatta enfeksiyonlara karşı koruyabilmekte.

4.Beyin sağlığını korur
A,B,C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin öğelerinden zengin olan yaban mersini beyin hücrelerini ve sinirlerini koruyucu özelliğe sahip ayrıca hafızayı güçlendir. Özellikle alzheimer gibi giderek artan bir hastalığa karşı koruyucudur. Çalışmalara göre düzenli yabanmersini tüketen çocukların öğrenme kapasitesi de yükselmektedir.

5.Kalp hastalıklarından korur.
Lif oranının yüksek ve antioksidanlardan zengin olması nedeniyle özellikle LDL kolesterol seviyesini düşürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle kalp sağlığını korur. Ayrıca düzenli olarak yabanmersini tüketenlerde eNOS enzim seviyesinin de yüksek olduğu belirlenmiştir, eNOS enzimi yine kalp hastalıklarından koruyucu özelliğe sahiptir.

6.Sindirim sistemini düzenler

Lif içeriği nedeniyle sindirim sistemini düzenler, kabızlık problemi olanlarda faydalıdır. Ayrıca içeriğindeki bakır ve fruktoz nedeniyle sindirimi hızlandırır.

7.Kanserden korur

Pterostilbenellagic asit gibi kansere karşı koruyucu içeriğiyle ayrıca C vitamininden de zengin olmasıyla özellikle kolon, rahim ve karaciğer kanserine karşı faydalıdır.

8.Doğal antidepresandır
Enerji metabolizmasını düzenleyici, sakinleştirici özelliğiyle doğal anti depresantdır. Rengi ne kadar koyuysa içeriği de o kadar zengin olmaktadır.

Diğer Önemli Faydaları:

1-Yaprak ve kuru meyvelerinden yapılan çay ishal giderici özellik taşımaktadır.

2-Yaban mersini çayının bayanlarda özel günlerin etkisini azalttığı ve düzene sokmaktadır.

3-Yaban mersini çayının idrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi göstermektedir.

4-Kansere karşı vücudu koruyan enzimleri aktive etmektedir.

5-Anti kanserojen ve antioksidan özelliğe sahiptir.

6-Yağlı bileşiklerin vücuttan atılmasını sağlar.

7-Taze olarak yenildiğinde kanı temizler.

8-Besleyici olmasına rağmen kalori ve sodyum içeriği düşüktür.

9-Kan şekerini düşürür

10-Bağırsak metabolizmasını düzenleyen lifli özelliği vardır.

11-Kan kolesterolünü düşürür.

12-Pektin içeriği yüksektir.

13-Kalp krizi riskini azaltır.

14-Gece görüş kabiliyetini artırır.

15-HIV VİRÜSÜNÜN tekrarlanmasını azaltır.

16-Damar elastikliği ve gözlerin geçirgenliğini artırır

17-Vücutta biyoaktif madde olarak kullanılan polifenoller, aktokyaninler, flavanoller ve tanenlerce zengindir.

18-Kansere karşı savaşan ELLAGIC-ASİT içeriği oldukça yüksektir.

19-Diyetlerin sağlıklı ve çok değerli bir parçasıdır.

20-Göz yorgunluğunu giderir, miyopluk ve şeker hastalığından kaynaklanan görme bozukluklarını engeller. Kamaşma, kılcal damar çatlaması ve gece körlüğünü ortadan kaldırır.

21-Kabızlık, bulantı, mide kramplarını ve ülseri önler.

22-Damar sertliği oluşumunu engeller.

23-Varis ve basur’u (hemoroit) iyileştirir.

24-Sakinleştirici özelliği vardır.

25-Ağız içi yaralarını iyileştirir.

26-İltihaplar için dezenfektan özelliği taşır potasyum içeriği son derece yüksektir

27-Araştırmalara göre günde bir kâse yaban mersini, yaşlılık nedeniyle oluşan tahribatı önleyip hafızayı güçlendiriyor.

Yaban Mersini Bebeklere Faydalı Mı?

Yaban mersini lifli bir meyve olması nedeniyle bebeklerde ve çocuklarda bağırsak hareketlerindeki sorunlardan kaynaklanacak kabızlık gibi problemlerin giderilmesine destek olur.

Yaban Mersini Hamilelikte Yararlı Mı?

Yüksek vitamin, mineral ve antioksidan içeriği ile hamilelerin aşırıya kaçmamak kaydıyla yaban mersini tüketmesinin bir zararı yoktur.

Yaban Mersini Göze Faydaları

Yaban mersininin katarak, miyop, göz kuruluğu hatta göz enfeksiyonları gibi rahatsızlıklar karşısında koruyucu etkisi olduğundan bahsedilir.

Yaban Mersini Yaprağı Faydası Nedir?

Yaban mersini yaprağı özellikle ishal kesici etkisi ile bilinmektedir.

Yaban Mersini Zararları Nedir?

Yaban mersininin kayıtlara geçmiş bir zararı bulunmamaktadır ancak elbette her şeyin fazla tüketilmesinin zararlı olabileceği konusunu unutmamak ve ölçüyü kaçırmamak gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir